Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


İNGİLİZCE’Yİ YABANCI DİL OLARAK ÖĞRENEN TÜRK ÖĞRENCİLER NASIL ‘HAYIR’ DER?
Dil öğreneler için kibar ifadelerin nasıl kullanılacağını bilmek önemlidir. Bu çalışmanın amacı söylem tamamlama etkinliğinde, kız öğrencilerin kullandıkları red etme strateji kullanımı araştırmaktır. 82 İngilizce’yi yabancı dil olarak öğrenen öğrenciler çalışmaya katılmıştır, ve 62 katılımcı verilen etkinliğin İngilizce’sini doldurmuşlardır. Düzeyleri B1.2 (orta düzey) olarak belirlenmiştir. 20 katılımcı ise verilen etkinliğin Türkçe’sini doldurmuştur. Düzeyleri A2 (başlangıç düzeyi) olarak belirlenmiştir. Verilen etkinlik sınıfta ders saatinde doldurulmuştur. Bu etkinliğin ardından rastgele seçilen 10 öğrenci ile görüşme yapılmıştır.Bu öğrenciler verilen etkinliği İngilizce olarak doldurmuşlardır. Veriler analizi nitel ve sıklık belirleme olarak yapılmıştır. Güvenirlik çalışması için iki kişi kodlama yapmıştır. Bulgular neden ve pişmanlık belirtmenin en sık tercih edilen strateji olduğunu göstermiştir. İngilizce red eden katılımcılar daha çeşitli strateji kullanımı gerçekleştirmişlerdir. Statünün red etme stratejisi kullanımını etkilediği görülmüştür. Veriler karşılaştırıldığında benzer ve farklı anlamsal yapılar kullanmışlardır. Çalışmanın sonunda, İngilizce’yi yabancı dil olarak öğrenen öğrencilere pragmatik bilgi öğretimine daha çok dikkat çekilmesi gerektiği önerilmektedir. Ayrıca derste özgün malzeme kullanımı ve söylem tamamlama etkinliklerinin dil öğrenenler için pragmatik farkındalık yaratmak için kullanılabileceği önerilmektedir.

Keywords
Kibarlık, red etme stratejileri, pragmatik yeterlik.

Advanced Search


Announcements

  Announcements

  Dear Academicians,

  IJLA's issue 7/1 (March 2019) is published, under the guest editor of Associate Professor Dr. Fulya TOPÇUOĞLU ÜNAL from Kütahya Dumlupınar University and the co-guest editor is Dr. Muharrem Kürşad YANGIL is from Kütahya Dumlupınar University.

   

   

  Dear Academicians, you can upload your articles through Online Manuscript Submission link upon forming it according to the academic writing format in For Writers section.

   

  Impact Factor OAJI: 0,201

  MIAR ICDS = 5.6

  Index Copernicus ICV 2016: 94,37Address :Keskustie 8 as 1 Kiiminki OULU FINLAND
Telephone :00358458092451 Fax :
Email :ijlaacademy@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri