Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


LANDESKUNDLICHE ELEMENTE IN DEN LEHRWERKEN “MENSCHEN A1-A2”/MENSCHEN A1-A2 DERS KİTAPLARINDA ÜLKE BİLGİSİNİ YANSITAN ÖGELER
Bu çalışmada “Menschen A1/A2” adlı ders kitaplarında hedef kültüre ait ülke bilgisinin aktarılıp aktarılmadığı, aktarılan öğelerin neler olduğu araştırılmıştır. İlk olarak ders kitaplarının yabancı dil öğretimindeki yerine değinilmiş ve konuların seçimine dikkat edilmesi gerektiği vurgulanmıştır. Bu bağlamda ülke bilgisi konusunun da ders kitaplarında yer alması gerektiğine dikkat çekilmiştir. Ülke bilgisi hakkında yapılan tanımlara değinildikten sonra ülke bilgisinin ders kitaplarındaki yeri ile ilgili yapılan çalışmalar hakkında kısaca bilgiler verilmiştir. Daha sonra Menschen A1/A2 adlı ders kitaplarının yapısı incelenmiş ve analizi yapılmıştır. Bu çalışmalar çerçevesinde ülke bilgisi konusu beş başlık altında incelenmiştir. Elde edilen verilerden, söz konusu kitaplarda ülke bilgisine ait öğelere sıkça yer verildiği saptanmıştır. Bu öğelerden, genel ülke bilgisine ait özelliklere, bir alana özgü ve Alman dilini konuşan ülkelere ait kültürel bilgilere daha az yer verildiği gözlemlenmişken, günlük yaşama dair kültürel özelliklere daha fazla yer verildiği ve edebi eserlere has bilgilere ise hiç rastlanmadığı saptanmıştır. Bu bilgilerden yola çıkarak Menschen A1/A2 ders kitaplarında, Alman dilinin öğretilmesinde kültürel öğelerin aktarılmasının da yeterli düzeyde olduğu söylenebilir. Günlük yaşama dair ülke bilgisinin dışındaki diğer dört başlık için daha fazla örneklemeler yapılırsa ve özellikle hakkında hiçbir bilgi olmayan edebi eserlere ait bilgiler eklenirse, bu kitaplar ülke bilgisi konusunda çok daha iyi olabilir. Böylece ülke bilgisi kapsamında eksiklikler giderilmiş olur.

Keywords
Ülke bilgisi,kültürel öğeler, ders kitap analizi.

Advanced Search


Announcements

  Announcements

  Dear Academicians,

  IJLA's issue 7/1 (March 2019) is published, under the guest editor of Associate Professor Dr. Fulya TOPÇUOĞLU ÜNAL from Kütahya Dumlupınar University and the co-guest editor is Dr. Muharrem Kürşad YANGIL is from Kütahya Dumlupınar University.

   

   

  Dear Academicians, you can upload your articles through Online Manuscript Submission link upon forming it according to the academic writing format in For Writers section.

   

  Impact Factor OAJI: 0,201

  MIAR ICDS = 5.6

  Index Copernicus ICV 2016: 94,37Address :Keskustie 8 as 1 Kiiminki OULU FINLAND
Telephone :00358458092451 Fax :
Email :ijlaacademy@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri