Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


İNGİLİZCE’NİN YABANCI DİL OLARAK ÖĞRETİLDİĞİ DİL SINIFLARINDA ROMAN İNCELEME YOLUYLA ELEŞTİREL DÜŞÜNCE BECERİLERİNİN GELİŞTİRİLMESİ
Eleştirel düşünce, bireylerin fikirlerini analiz etme, değerlendirme ve açıklama becerilerini geliştiren, dolayısıyla bakış açılarını genişleten bir kavramdır. İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen öğrencilerin eleştirel düşüncelerini geliştirmeleri konusunda edebiyat eserleri yararlı bir araçtır çünkü eserlerin incelenme süreci bu yetiyi doğal olarak geliştirmektedir. Bu çalışma roman inceleme yöntemiyle, öğrencilerin eleştirel düşünme becerilerini geliştirme süreçlerini incelemektir. Edebi tür olarak romanın seçilmesinin en önemli sebebi ise eleştirel düşünmeyi geliştirme konusunda roman incelemesine yeteri kadar ağırlık verilmemesidir. Çalışma de karma bir yöntem izlenmiştir. İlk aşamada, İngilizce öğretmen adaylarının eleştirel düşünme becerileri, uygulamanın başında ve sonunda CAAP testi ile ölçülmüştür. İkinci aşamada, sadece gönüllü olan öğrencilerle mülakatlar gerçekleştirilmiştir. 14 haftalık, öğrenci sunumları ile desteklenen, bir müfredat yoluyla bu becerilerinin geliştirilmesi hedeflenmiştir. Bu süreçte, içerik odaklı öğrenme yaklaşımı tercih edilmiş ve öğrencilerin hem dil becerilerinin hem de eleştirel düşünme yetilerinin geliştirilmesi hedeflenmiştir.

Keywords
edebiyat, roman, içerik-odaklı öğrenme, eleştirel düşünce

Advanced Search


Announcements

  Announcements

  Dear Academicians,

  IJLA's issue 7/1 (March 2019) is published, under the guest editor of Associate Professor Dr. Fulya TOPÇUOĞLU ÜNAL from Kütahya Dumlupınar University and the co-guest editor is Dr. Muharrem Kürşad YANGIL is from Kütahya Dumlupınar University.

   

   

  Dear Academicians, you can upload your articles through Online Manuscript Submission link upon forming it according to the academic writing format in For Writers section.

   

  Impact Factor OAJI: 0,201

  MIAR ICDS = 5.6

  Index Copernicus ICV 2016: 94,37Address :Keskustie 8 as 1 Kiiminki OULU FINLAND
Telephone :00358458092451 Fax :
Email :ijlaacademy@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri