Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


Akademik Yazılarda Yazarı İşaret Eden Sözcük Kullanımı
Bu derlem temelli çalışmada farklı kültürel altyapıya sahip Amerikan ve Türk akademisyenlerin akademik çalışmalarında kendilerinden bahsetmek için sözcükleri nasıl kullandıklarının incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın veri seti Uygulamalı Dilbilim alan yazınından ölçüt örnekleme yoluyla seçilmiş yaklaşık 300 makaleden oluşan derlemden oluşmaktadır. Derlemden rastsal olarak seçilen 100 makale doküman analizi tekniği ile incelenerek farklı kültürden gelen akademisyenlerin kullandıkları ve yazar kimliğini yansıtan sözcükler belirlenerek yazarların bunlarla çeşitli retorik amaçları nasıl gerçekleştirdiklerini araştırılmıştır. Hyland’in (2002) metin analizi modeli kullanılarak incelenen verilerden elde edilen bulgular akademik çalışmaların tamamen yalın, yazar varlığını içermeyen ve kendinden bahsetmeyen bir yazın olmadığını, aksine yazarın akademik eserinde yazar olarak varlığını belirtmek için sözcükleri stratejik bir şekilde kullandıklarını ortaya çıkarmıştır. Elde edilen bulgulara dayanarak anadili İngilizce olmayan genç yazarlara öneriler sunulmaktadır.

Keywords
Akademik yazın, akademik yazında yazar varlığı, tür, öz-bahsedim.

Advanced Search


Announcements

  Announcements

  Dear Academicians,

  IJLA's issue 7/1 (March 2019) is published, under the guest editor of Associate Professor Dr. Fulya TOPÇUOĞLU ÜNAL from Kütahya Dumlupınar University and the co-guest editor is Dr. Muharrem Kürşad YANGIL is from Kütahya Dumlupınar University.

   

   

  Dear Academicians, you can upload your articles through Online Manuscript Submission link upon forming it according to the academic writing format in For Writers section.

   

  Impact Factor OAJI: 0,201

  MIAR ICDS = 5.6

  Index Copernicus ICV 2016: 94,37Address :Keskustie 8 as 1 Kiiminki OULU FINLAND
Telephone :00358458092451 Fax :
Email :ijlaacademy@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri