Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


GERÇEKLE ÇATIŞAN DOĞAÜSTÜ/OLAĞANÜSTÜ ROMANLARIN ARZ TALEP KONUSUNA PSİKOLOJİK/PSİKİYATRİK YAKLAŞIMLAR
İnsanoğlu var olduğu günden bu yana masal, mit, efsane, destan gibi doğaüstü/olağanüstü anlatılarla beslenmiş, zaman içinde geçirilen çeşitli sosyal, siyasi, ekonomik, dinî, felsefi değişimler/dönüşümler sebebiyle bunu modern zamanların anlatı aracı olan doğaüstü/olağanüstü unsurlar içeren fantastik, bilimkurgu, ütopik, antiütopik gibi romanlara aktarmıştır. Gerçek/gerçekçilikten uzaklaşarak/kaçarak hayali olana sığınma isteğinin altında yatan sebepler psikoloji/psikiyatrinin ilgilenmesi gereken konulardan biridir. Nitekim hem Doğu hem de Batı’da çoğunlukla psikopatoljik bir durum olarak görülen bu konu ile ilgili çeşitli çalışmalar, araştırmalar yapılmıştır. Çünkü insan yaşadığı dönmemin/toplumun bir parçasıdır. Onun eğilimleri, tercihleri aynı zamanda devrinin olumlu veya olumsuz pek çok özelliğini ortaya koyan bir vesika niteliğindedir. Bu çalışmada oldukça ilgi gören doğaüstü/olağanüstü romanların yazılma ve okunma sebeplerinin merkezindeki psikolojik/psikiyatrik nedenler disiplinler arası yaklaşımla ortaya konmuştur.

Keywords
Doğaüstü/olağanüstü roman, psikopatoloji, psikoloji, psikiyatri

Advanced Search


Announcements

  Announcements

  Dear Academicians,

  IJLA's issue 7/1 (March 2019) is published, under the guest editor of Associate Professor Dr. Fulya TOPÇUOĞLU ÜNAL from Kütahya Dumlupınar University and the co-guest editor is Dr. Muharrem Kürşad YANGIL is from Kütahya Dumlupınar University.

   

   

  Dear Academicians, you can upload your articles through Online Manuscript Submission link upon forming it according to the academic writing format in For Writers section.

   

  Impact Factor OAJI: 0,201

  MIAR ICDS = 5.6

  Index Copernicus ICV 2016: 94,37Address :Keskustie 8 as 1 Kiiminki OULU FINLAND
Telephone :00358458092451 Fax :
Email :ijlaacademy@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri