Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


KORPUSLINGUISTISCHE ANALYSE DER FEHLERTYPEN BEI DER VERWENDUNG VON "PRÄPOSITION+ARTIKEL+NOMEN" BEI DaF-LERNENDEN
Bu çalışma, bir derlemeye ait verilerin hata analizi kapsamındaki dilbilimsel incelemesi ile ilgilenmektedir. Bu bağlamda öncelikle öğrenci derlemeleri ile dil edinimi araştırmaları arasındaki ilişki ortaya konarak öğrenci derlemesi Falko tanıtılır; sonrasında FalkoEssay L2v2.4 başlığında yer alan öğrenci metinleri, hata analizine dayanarak incelenir. Bu araştırmanın amacı, almancayı yabancı dil olarak ileri düzeyde öğrenen öğrencilerin, edat ve tanım edatı kullanımının erek dile ne kadar uygun olduğunu ortaya koymaktır. Bu kapsamda Falko derlemesindeki anotasyon, araştırma metodu olarak kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda tanım edatı kullanımındaki hata oranının, edat kullanımındaki hata oranına kıyasla daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca hatalara ait örnek metinlerin anotasyonu, örnekçelerin (tokens) çoğunlukla ZH1Diff-Tag CHA başlığı altında (yanlış edat veya yanlış tanım edatı kapsamında) görüldüğünü ortaya koymaktadır. Sıklık analizi sayesinde tüm hata biçimleri ve bunların ne sıklıkta görüldüğü sınıflandırılmıştır. Bu sınıflandırmada amaç hipotezleri önemli bir rol oynadığı için, amaç hipotezleri veya benzer kavramların, dilsel yapıların varolan dilbilgisi kuralları ile tanımlanamadığı durumlarda oldukça gerekli olduğunu söyleyebiliriz. Dilbilgisel açıdan yaklaşacak olursak, edat ve tanım edatı konularının ileri düzeyde yabancı dil kullanımında dahi sorun teşkil ettiği sonucuna varabiliriz.

Keywords
Öğrenci derlemeleri, hata analizi, yabancı dil olarak Almanca

Advanced Search


Announcements

  Announcements

  Dear Academicians,

  IJLA's issue 7/1 (March 2019) is published, under the guest editor of Associate Professor Dr. Fulya TOPÇUOĞLU ÜNAL from Kütahya Dumlupınar University and the co-guest editor is Dr. Muharrem Kürşad YANGIL is from Kütahya Dumlupınar University.

   

   

  Dear Academicians, you can upload your articles through Online Manuscript Submission link upon forming it according to the academic writing format in For Writers section.

   

  Impact Factor OAJI: 0,201

  MIAR ICDS = 5.6

  Index Copernicus ICV 2016: 94,37Address :Keskustie 8 as 1 Kiiminki OULU FINLAND
Telephone :00358458092451 Fax :
Email :ijlaacademy@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri