Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


OKUMA KAYGISI PERFORMANSININ IELTS OKUDUĞUNA ANLAMA MADDE ÇEŞİTLERİ ÜZERİNE ETKİSİ
Bu makale okuma kaygı düzeyi ve okuduğunu anlama IELTS ve anlama öğe türlerini okuma IELTS L2 öğrenenlerin genel performansı arasında istatistiksel olarak anlamlı korelasyon varlığını araştıran bir çalışma bildiriyor. Başlangıçta, 94 katılımcı (73 kadın, 21 erkek) bu çalışmaya katılmıştır. Yabancı Dil Okuma Kaygısı Ölçeği (FLCAS) Farsça versiyonu IELTS Genel Eğitim Okuma Kağıdı ile birlikte uygulandı. Aykırı dışlamak için, iki kutu-ve-bıyık araziler çizildi. Bunun bir sonucu olarak, sadece iki birey dahil edildi ve son örnek 92 katılımcıdan oluşmuştur. Pearson çarpım moment korelasyon dayanarak, okuma kaygı düzeyi ve okuduğunu anlama IELTS genel performansı arasında güçlü bir negatif korelasyon olduğu saptanmıştır. Ayrıca süzme, tarama, sınıflandırma, masa tamamlama ve doğru / yanlış anlama dahil öğe türlerini okuma IELTS okuma kaygı düzeyi ve performans arasında anlamlı bir negatif korelasyon olduğu saptanmıştır. Çalışmanın bulguları L2 öğretim ve değerlendirme için etkileri vardır

Keywords
öğe türlerini okuma anksiyete yabancı dil okuma anksiyete yabancı dil okuma kaygı ölçeği IELTS

Advanced Search


Announcements

  Announcements

  Dear Academicians,

  IJLA's issue 7/1 (March 2019) is published, under the guest editor of Associate Professor Dr. Fulya TOPÇUOĞLU ÜNAL from Kütahya Dumlupınar University and the co-guest editor is Dr. Muharrem Kürşad YANGIL is from Kütahya Dumlupınar University.

   

   

  Dear Academicians, you can upload your articles through Online Manuscript Submission link upon forming it according to the academic writing format in For Writers section.

   

  Impact Factor OAJI: 0,201

  MIAR ICDS = 5.6

  Index Copernicus ICV 2016: 94,37Address :Keskustie 8 as 1 Kiiminki OULU FINLAND
Telephone :00358458092451 Fax :
Email :ijlaacademy@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri