Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


SAİT FAİK ABASIYANIK’IN ŞİİRİ
Sait Faik Abasıyanık edebiyatımızın en üretken isimlerinden birisidir. Buna paralel biçimde, Sait Faik hakkında birçok çalışma söz konusudur. Bu çalışmalarda, Sait Faik’in Modern Türk hikâyeciliğindeki yeri ön plandadır. Yazarın hikâyeleri; tem, insan kadrosu, sosyal boyut, gibi konu başlıklarında derin tahlillere konu olur. Oysa Sait Faik, ölümünden kısa bir süre önce şiirlerini kitaplaştırarak edebiyat tarihimizde, şair kimliğinin de dikkate alınması gerektiğini işaret eder. Şimdi Sevişme Vakti başlığında, 1953 yılında yayımlanan kitaptaki şiirler, Sait Faik’in çeşitli dergilerde yayımladığı şiirleridir. Kitap, Sait Faik’in ölümünden sonra genişletilir, dergilerde kalan ve özel arşivinde bulunan şiirler de eklenerek farklı yayınevleri tarafından basılır. Çalışma, Sait Faik’in şair yönüne dikkat çekme amacıyla kaleme alınmıştır. Çalışmada önce Sait Faik’in sanat, edebiyat, şiir hakkındaki düşünceleri tahlil edilmiş, bu düşüncelerde zaman içinde değişiklik ve çelişkiler olduğu belirtilmiştir. Sait Faik’in şiir serüveni ise ilk şiirlerinden başlanarak takip edilmiştir. Sait Faik’in ilk şiirlerinde Cumhuriyet döneminin farklı anlayışlara sahip isimlerinden etkiler taşıdığı görülmüş, onun kendi şair kimliğini, etkileri üzerinden attıktan sonra, oluşturduğu anlaşılmıştır. Daha sonra şiirler, tematik incelemeye tabii tutulmuştur. Şairin başlıca temleri; yazma tutkusu, aşk, hayata bağlılık ve insan olarak belirlenmiştir. Bu tematik sınırlılık, Sait Faik’in hikâyelerindeki tavra uygun olup şiirde de benzer temleri işlemesi ve aynı üslûbu kullanması kaynaklıdır.

Keywords
Sait Faik Abasıyanık, edebiyat, hikâye, şiir

Advanced Search


Announcements

  Announcements

  Dear Academicians,

  IJLA's issue 7/1 (March 2019) is published, under the guest editor of Associate Professor Dr. Fulya TOPÇUOĞLU ÜNAL from Kütahya Dumlupınar University and the co-guest editor is Dr. Muharrem Kürşad YANGIL is from Kütahya Dumlupınar University.

   

   

  Dear Academicians, you can upload your articles through Online Manuscript Submission link upon forming it according to the academic writing format in For Writers section.

   

  Impact Factor OAJI: 0,201

  MIAR ICDS = 5.6

  Index Copernicus ICV 2016: 94,37Address :Keskustie 8 as 1 Kiiminki OULU FINLAND
Telephone :00358458092451 Fax :
Email :ijlaacademy@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri