Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


İNGİLİZCE ÖĞRETMENLİĞİNDE ÖĞRENİM GÖREN ÖĞRENCİLERİN STAJ DENEYİMLERİ: GERÇEK AKTÖRLERDEN BİR DEĞERLENDİRME
Öğretme deneyimi, öğretmen adaylarına teori ve pratiği gerçek sınıf ortamında bir araya getirme imkanı verdiği için öğretmen eğitiminin en önemli unsurlarından birisidir (Wilson, 2006). Bu sebeple öğretmen yetiştirme programları geleceğin öğretmenlerini kariyerlerine hazır hale getirmede önemli bir role sahiptir. Bunu göz önüne alarak, öğretmen yetiştirme programları öğretmen adaylarına öğretmenin gerçekte ne olduğu, ne gibi gereklilikler arz ettiği, sınıf ortamında ne gibi sorunların ortaya çıkabileceği, bu sorunlara nasıl çözüm bulunabileceğine dair iç görü kazandırma şansı verecek öğretmenlik deneyimi etkinlikleri sağlamalıdır. Bu süreçten geçen kişiler onlar olduğu için öğretmen adaylarının öğretmenlik deneyimi çalışmasına dair görüşleri öğretmen yetiştirme programlarının içeriğinin kararlaştırılmasına dahil edilen bir element olmalıdır (Korthagen ve Vasalos, 2005). Bu çalışmanın amacı aday öğretmenlerin dahil olduğu öğretmen yetiştirme programına dair görüşlerini ortaya çıkarma ve onların öğretmenlik deneyimi çalışmalarında nelerle karşı karşıya olduklarını detaylıca incelemektir; buna ek olarak, şu anki programı iyileştirmek için ne gibi düzenlemeler önerdiklerini öğrenmektir. Çalışmada Çukurova Üniversitesi, İngilizce öğretmenliği öğrencilerinin öğretmenlik eğitimi programına dair görüşleri yarı yapılandırılmış görüşme ve odak grup tartışması ile araştırılmıştır. Öğrencilere staj okullarındaki deneyimleri, öğretmenlik deneyiminin faydalı yanları, karşılaştıkları problemler, öğretmen yetiştirme programı etkinlikleri hakkındaki genel görüşleri, programın pozitif katkıları, eksiklikleri ve program için önerileri ile ilgili sorular sorulmuştur. Ayrıca odak grup tartışması da gerçekleştirilerek öğrencilerin birbirleri ve araştırmacı ile görüşlerini rahatça paylaşma ve tartışma imkanı sağlanmıştır.

Keywords
Öğretmen Yetiştirme, Aday Öğretmen Görüşleri, Öğretmenlik Deneyimi

Advanced Search


Announcements

  Announcements

  Dear Academicians,

  IJLA's issue 7/1 (March 2019) is published, under the guest editor of Associate Professor Dr. Fulya TOPÇUOĞLU ÜNAL from Kütahya Dumlupınar University and the co-guest editor is Dr. Muharrem Kürşad YANGIL is from Kütahya Dumlupınar University.

   

   

  Dear Academicians, you can upload your articles through Online Manuscript Submission link upon forming it according to the academic writing format in For Writers section.

   

  Impact Factor OAJI: 0,201

  MIAR ICDS = 5.6

  Index Copernicus ICV 2016: 94,37Address :Keskustie 8 as 1 Kiiminki OULU FINLAND
Telephone :00358458092451 Fax :
Email :ijlaacademy@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri