Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


İNGİLİZCE ÖĞRENEN TÜRK ÖĞRENCİLERİN DEYİMSEL FİİLLERİ VEYA EŞ ANLAMLI TEK KELİMELİK FİİLLERİ KULLANMA TERCİHLERİ
Bu çalışma İngilizce öğrenen Türk öğrencilerin, eş anlamlı tek kelimelik fiillerin mevcut olduğu durumda, LOCNESS adlı bütünceden seçilmiş en yaygın olarak kullanılan deyimsel fiilleri ne ölçüde tercih ettiklerini araştırmaktadır. Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nin Yabancı Diller Eğitimi Bölümü’nde öğrenim gören rastgele seçilmiş 30 ikinci sınıf öğrencisine iki farklı test uygulanmıştır. 15 cümleye yer verilen boşluk doldurma gerektiren ilk testte, katılımcılar hangi derecede tek kelimelik bir fiili ya da deyimsel fiili tercih ettiklerini belirtmişlerdir. Serbest üretime dayanan ve ilk testteki deyimsel fiillerin Türkçe karşılıkları göz önünde bulundurularak oluşturulan çeviri testi de aynı sayıda cümle içermiştir. Çalışmanın sonuçları katılımcıların gerçek anlamlı deyimsel fiillere kıyasla, sahip oldukları anlamsal karmaşadan ötürü mecazi anlamlı olanları kullanmaktan daha fazla kaçındıklarını göstermiştir. Katılımcıların çeviri testinde tek kelimelik fiilleri daha fazla sıklıkta kullanması, test tipinin öğrencilerin deyimsel fiilleri tercih etmeleri üzerinde etkili olduğunu göstermiştir. Ayrıca her iki test tipinde de katılımcıların deyimsel fiilleri kullanmaktan büyük ölçüde kaçınmadıkları saptanmıştır.

Keywords
kaçınma, deyimsel fiiller, test tipi

Advanced Search


Announcements

  Announcements

  Dear Academicians,

  IJLA's issue 7/1 (March 2019) is published, under the guest editor of Associate Professor Dr. Fulya TOPÇUOĞLU ÜNAL from Kütahya Dumlupınar University and the co-guest editor is Dr. Muharrem Kürşad YANGIL is from Kütahya Dumlupınar University.

   

   

  Dear Academicians, you can upload your articles through Online Manuscript Submission link upon forming it according to the academic writing format in For Writers section.

   

  Impact Factor OAJI: 0,201

  MIAR ICDS = 5.6

  Index Copernicus ICV 2016: 94,37Address :Keskustie 8 as 1 Kiiminki OULU FINLAND
Telephone :00358458092451 Fax :
Email :ijlaacademy@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri