Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


İKİ POLİTİK TİYATRO YAZARI: AIME CESAIRE VE MEHMET ULUSOY
XX. yüzyılın ilk yarısında başta Fransız Tiyatrosu olmak üzere dünyada tiyatro sanatını etkileyen iki insan dünyaya gelir: Fransa'nın eski sömürgelerinden, bugün denizaşırı bölgelerinden biri olarak bilinen Martinik Adası'nda 1913 yılında, I. Dünya Savaşı'ndan 1 yıl önce doğan ünlü şair ve tiyatro yazarı Aimé Césaire; 1942 yılında, II. Dünya Savaşı sırasında dünyaya gelen ve ilerleyen yaşlarında Türkiye'de bir dönem ikinci yabancı dil olarak kabul edilen Fransızca'yı öğrenen, kariyerine bu doğrultuda yön veren, oyuncu ve yönetmen Mehmet Ulusoy. Aimé Césaire ve Mehmet Ulusoy'u birleştiren nokta, her ikisinin de küçük yaşta eğitimini aldığı Fransız dili, kültürü ve XX. yüzyıla damgasını vuran politik olaylar olmuştur: Mehmet Ulusoy, Fransa'da Théâtre de la Liberté'yi (Özgürlük Tiyatrosu) kurduğu zaman sadece Türkiye'de tanıdığı, hayran kaldığı Nazım Hikmet ve Aziz Nesin gibi Türk yazarlarını sahnelememiş, aynı zamanda Rabelais'nin Pantagruel'ini sahneye uyarlamış ve Aimé Césaire'in Une saison au Congo (Kongo'da Bir Mevsim), Et les chiens se taisaient (Ve köpekler susuyorlardı) eserlerini de sahnelemiştir. Mehmet Ulusoy, Aimé Césaire'in sömürgeciliğe karşı yazdığı Cahier d'un retour au pays natal(Anavatana bir Dönüş Defteri) şiirini ve diğer tiyatro oyunlarını tek bir çatı altında topladığı Equateur Funambule (Cambaz Ekvator) oyununu Aimé Césaire ile birlikte uyarlamıştır. Aimé Césaire ve Mehmet Ulusoy'un tanışması ve birlikte tiyatro üzerine yaptıkları çalışmalar Fransa-Martinik-Türkiye arasında sanatsal bir birlik kurmaya yardımcı olmuştur. Bu çalışmada da amacımız, Césaire ve Ulusoy aracılığıyla oluşturulan bu sanatsal birliğin önemini vurgulamaktır.

Keywords
Anahtar Kelimeler: politik tiyatro, Fransız Tiyatrosu, Türk Tiyatrosu, Aimé Césaire, Mehmet Ulusoy.

Advanced Search


Announcements

  Announcements

  Dear Academicians,

  IJLA's issue 7/1 (March 2019) is published, under the guest editor of Associate Professor Dr. Fulya TOPÇUOĞLU ÜNAL from Kütahya Dumlupınar University and the co-guest editor is Dr. Muharrem Kürşad YANGIL is from Kütahya Dumlupınar University.

   

   

  Dear Academicians, you can upload your articles through Online Manuscript Submission link upon forming it according to the academic writing format in For Writers section.

   

  Impact Factor OAJI: 0,201

  MIAR ICDS = 5.6

  Index Copernicus ICV 2016: 94,37Address :Keskustie 8 as 1 Kiiminki OULU FINLAND
Telephone :00358458092451 Fax :
Email :ijlaacademy@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri