Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


YABANCI DİL SINIFINDA ÖĞRETMEN KOD-DEĞİŞİMİ: KONUŞMA ÇÖZÜMLEMESİ BAKIŞ AÇISI
Bu çalışma öğretmenin dil değişiminin iki türünün dersin amacını gerçekleştirmek üzerine olası etkilerini ortaya çıkarmayı amaçlamıştır. Veri Giresun üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulunda toplanmıştır ve katılımcıların hepsinin İngilizce seviyeleri orta düzeydir. 4 ders saati kaydedilmiş ve Jefferson kodlama sistemi kullanarak veri yazıya aktarılmıştır. Üçü öğretmen başlangıçlı ve diğer üçü ise öğretmen kaynaklı dil değişimi olmak üzere toplamda 6 kesit konuşma çözümlemesi yöntemiyle analiz edilmiştir. Veri analizi, öğretmen kaynaklı dil değişimin dersin amacı kelime öğretmek olduğunda öğretmen tarafından uygulandığını ortaya koymuştur. Öte yandan öğretmen başlangıçlı dil değişiminin ise dersin amacı anlamdan kurala geçtiğinde, hedef kuralın doğru anlaşıldığından emin olmak adına uygulanmıştır. Öğretmen, dilbilgisi kuralı olan “ebilmek” kipinin açıklanmasında İngilizceden Türkçeye ve kısmen de Türkçeden İngilizceye geçiş yapmıştır.

Keywords
Anahtar sözcükler: konuşma çözümlemesi, öğretmen kaynaklı dil değişimi, öğretmen başlangıçlı dil değişimi

Advanced Search


Announcements

  Announcements

  Dear Academicians,

  IJLA's issue 7/1 (March 2019) is published, under the guest editor of Associate Professor Dr. Fulya TOPÇUOĞLU ÜNAL from Kütahya Dumlupınar University and the co-guest editor is Dr. Muharrem Kürşad YANGIL is from Kütahya Dumlupınar University.

   

   

  Dear Academicians, you can upload your articles through Online Manuscript Submission link upon forming it according to the academic writing format in For Writers section.

   

  Impact Factor OAJI: 0,201

  MIAR ICDS = 5.6

  Index Copernicus ICV 2016: 94,37Address :Keskustie 8 as 1 Kiiminki OULU FINLAND
Telephone :00358458092451 Fax :
Email :ijlaacademy@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri