Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


ORTA DÜZEY ÖĞRENCİLERİN KELİME BİLGİSİNİ ARTTIRMAK İÇİN QUİZİZZ.COM KULLANIMI
Önceki çalışmaların gösterdiği üzere, bilgi ve iletişim teknolojileri yabancı dil eğitimde önemli bir rol oynamakta ve büyük bir potansiyele sahip olmaktadır. Mobil Destekli Dil Eğitimi (MALL) de aynı zamanda yabancı dil öğrenme sürecini taşınabilirlik, canlı görseller, ilgi çekici materyaller, bireysel ve öğrenciler arası etkileşim sunması gibi imkanlar sayesinde önemli derecede etkilemektedir. Fakat, hala büyüyen bir alan olmasının yanı sıra, Mobil Destekli Dil Öğretimi araştırmaları ilerleyerek daha çok çevreyi, ortamı ve yaş grubunu kapsaması gerekmektedir. Bu sebeple bu çalışma üniversite eğitimi gören 18-24 yaş grubundaki B1 seviyesindeki öğrencilerde Mobil Destekli Dil Öğretimi ve kelime öğrenimi arasındaki ilişkiyi anlamaya; araştırmaya çalışmaktadır. Bu çalışmada, Türkiye'deki bir üniversitede eğitim gören 60 öğrenci iki gruba ayrılmış ve 4 haftalık bir periyotta gözlemlenmiştir. Deney grubu Quizziz adlı bir uygulamayı 4 hafta boyunca kullanarak kelime öğrenimini ve testini buradan gerçekleştirmiş; diğer grup ise geleneksel kağıt aktiviteleri ile kelime öğrenmeye devam etmiştir. 4 hafta sonunda, bu çalışmada deney grubunun kontrol grubunu çok hafif farkla geçse de iki grup arasında kayda değer bir fark olmadığı tespit edilmiştir.

Keywords
kelime öğrenimi, yabancı dil eğitimi, mobil uygulamalar, teknoloji destekli dil eğitimi

Advanced Search


Announcements

  Announcements

  Dear Academicians,

  IJLA's new issue (6/4)  will be published on December 20, 2018. The guest editor of our current issue is Assoc. Prof. Dr. Mustafa DURMUŞ is from Hacettepe University. We wait for your quality articles until December 01, 2018.

   

  Dear Academicians,

  IJLA's issue 6/3 (September 2018) is published, under the guest editor of Associate Professor Dr. Rana YILDIRIM from Çukurova University. IJLA's new issue (6/4) will be published on December 20, 2018. We wait for your quality articles.

   

  Dear Academicians, you can upload your articles through Online Manuscript Submission link upon forming it according to the academic writing format in For Writers section.

   

  Impact Factor OAJI: 0,201

  MIAR ICDS = 5.6

  Index Copernicus ICV 2016: 94,37Address :Keskustie 8 as 1 Kiiminki OULU FINLAND
Telephone :00358458092451 Fax :
Email :ijlaacademy@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri