Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


BOĞAÇ HAN HİKÂYESİNDE SIFATLAR VE VARLIKLARIN ANLAM ALANLARI
Boğaç Han Hikâyesinde Sıfatlar ve Varlıkların Anlam Alanları başlığı verilen çalışmada, Boğaç Han hikâyesinde geçen sıfatlar tespit edilmiş, sınıflandırılmış, sıfat yapıları cümlelerden hareketle incelenmiştir. Bu çalışmayla o dönemin varlıkları niteleme ve belirtme şekilleri de tespit edilmiştir. Dede Korkut Hikâyelerindeki sıfatların bin yıl geçse de günümüz Türk kültürü ile bağı hâlâ hissedilmektedir. Bu çalışmada Türk insanının bu sıfatları hâlâ anladığı, sevdiği ve kullandığı ortaya konmaya çalışılmıştır. Türk düşünce sisteminin insan ve doğada gördüğü güzellik ve çirkinlikler ortaya konmuştur. Türklerin sevdiği ve sevmediği varlıklara hangi özellikleri verdiği ortaya konmuştur. Türk dilinde sıfatların varlıklara veriliş sistemini ortaya koymak için öncelikle varlıklar; dini varlıklar, hayvanlar, eşyalar, insanlar, insan uzuvları, tabiat varlıkları, soyut kavramlar, mekân, zaman başlıklarında sınıflanmış ve bu varlıklara gelen sıfatlar incelenmiştir. Sıfatların yapıları da bu inceleme sırasında belirlenmiştir. Sıfatların daha iyi anlaşılması için, sıfatın metinde geçtiği cümleler de çalışmaya dâhil edilmiştir. Cümleler orijinal metinde geçtiği şekliyle çalışmaya alınmıştır. Böylece orijinal metinden uzaklaşılmamıştır. Cümlelerin çalışmada bulunması anlam alanını tespit etmede çok faydalı olmuştur. Çalışmada sistem şu şekilde oluşturulmuştur; öncelikle varlıklar başlık olarak verilmiş daha sonra alt başlık olarak sıfatlar verilmiştir. Her alt başlıkta sıfatın yapısı ve çeşidi belirtilmiş ve hemen yanında sıfatın geçtiği cümle verilmiştir. Son olarak sıfatlar varlıklara verilişlerine göre olumlu ve olumsuz anlam alanlarında gruplanmıştır. Böylece Eski Türklerde sıfatların varlıklara veriliş sistemi tespit edilmeye çalışılmıştır.

Keywords
sıfatlar, varlıklar, anlam.

Advanced Search


Announcements

  Announcements

  Dear Academicians,

  IJLA's issue 7/1 (March 2019) is published, under the guest editor of Associate Professor Dr. Fulya TOPÇUOĞLU ÜNAL from Kütahya Dumlupınar University and the co-guest editor is Dr. Muharrem Kürşad YANGIL is from Kütahya Dumlupınar University.

   

   

  Dear Academicians, you can upload your articles through Online Manuscript Submission link upon forming it according to the academic writing format in For Writers section.

   

  Impact Factor OAJI: 0,201

  MIAR ICDS = 5.6

  Index Copernicus ICV 2016: 94,37Address :Keskustie 8 as 1 Kiiminki OULU FINLAND
Telephone :00358458092451 Fax :
Email :ijlaacademy@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri