Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


ARAPÇADA OLUMSUZ CÜMLE VE KURÂN’DAN ÖRNEKLERİ
Bu araştırma Arapçadaki olumsuz cümleden bahs edip nefi edatlarını sayıştır ve cümleye kattıkları anlamı izah edip amellerini beyan edip olumlu cümleyi nasıl olumsuz yapmasını anlatır ve Arapçanın bazı özeliklerini gösterip öyle çok önemli bir konuyu araştırır ve tanzir ile yetinmez ve uygulumalı dilbilgisine dayanıp sergilediği dilbilgisini kuranın ayetlerine uygular. Arapça belağat, zenginliği ile tanılan, kalıcı, yok olmaya maruz olmayan dildir. Bunun garantisini Cenâb-ı Allah kuranda vermiş ve şöyle buyurmuş: "??? ??? ????? ?????? ????? ?? ???????" Biz zikri indirdik ve şüphesiz biz onu yok olmaktan ve her şeyden koruyacağız.Kur'ân-ı Kerîm arapça olduğundan dolayı bu ilâhi koruma onuda kapsıyor. Arapça cümlesi olumlu ve olumsuza bölünüyor.Olumsuz cümle olumlu cümlenin karşıtında kullanılıyor ve arapçanın büyük bölümünü oluşturuyor ve arapçanın en yüksek dil metni olan Kur'ân-ı Kerîm de çok geçiyor.Bunlardan dolayı onu bu araştırmanın konusu olarak seçtim ve Kur'Ân-ı Kerîmin yirmi dokuzuncu cüzünün ayetlerinde geçen olumsuz cümleleri uygulama meydanı yaptım. Bu araştırma önemini; başlığı, çok kullanımı,Kur'ânı Kerimin bazı ayetlerine uygulamadan kazanıyor. Araştırmadaki metod ise vasf, tahlîl, tefsir, tâlil metodlarıdı. Öncelikle konuyla ilgili dil bilgilerini arz edip açıklayacağım ve misaller vereceğim ve olumsuz edatların cümlede irab etkilerini izah edeceğim, cümleye kattıkları anlamı beyan edip belagatlarını sergilemeye çalışacağım kullanış nedenlerini göstereceğim ve yorum yapacağım. Eğer başarılı olduysam Allahtan dır başarısız kaldıysam bu bendendir.

Keywords
olumlu, Arapça, cümle, nefi, leyse, lem.

Advanced Search


Announcements

  Announcements

  Dear Academicians,

  IJLA's issue 7/1 (March 2019) is published, under the guest editor of Associate Professor Dr. Fulya TOPÇUOĞLU ÜNAL from Kütahya Dumlupınar University and the co-guest editor is Dr. Muharrem Kürşad YANGIL is from Kütahya Dumlupınar University.

   

   

  Dear Academicians, you can upload your articles through Online Manuscript Submission link upon forming it according to the academic writing format in For Writers section.

   

  Impact Factor OAJI: 0,201

  MIAR ICDS = 5.6

  Index Copernicus ICV 2016: 94,37Address :Keskustie 8 as 1 Kiiminki OULU FINLAND
Telephone :00358458092451 Fax :
Email :ijlaacademy@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri