Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


YENİ HARFLERİN KABUL SÜRECİNDE KONYA’DA YAPILAN EĞİTİM FAALİYETLERİ
Türkler İslamiyet’i kabul etmelerinden sonra o zamana kadar kullandıkları Uygur alfabesini terk edip Arap harflerini kullanmaya başlamışlardır. Bu geçiş birden gerçekleşmemiş uzun bir süreçte olmuştur. Arap harfleri çok uzun zaman kullanılmasına karşın dilin yapısına tam olarak uyum sağlamamış, özellikle eğitim ve imlâda problemler devam etmiştir. Tanzimat’tan itibaren alfabe üzerinde tartışmalar başlamış ve harf inkılâbının yapıldığı 1928’e kadar devam etmiştir. Harf inkılâbını takip eden süreçte büyük bir okuma yazma seferberliği başlamış ve hem yeni harfler toplumun her kesiminden insana öğretilmiş hem de okuma-yazma oranında çok büyük bir ilerleme sağlanmıştır. Tüm Türkiye’de olduğu gibi Konya’da da 1928 yılında büyük bir eğitim faaliyeti başlamıştır. Bu faaliyet merkezden ilçelere ve köylere doğru genişlemiştir. Söz konusu çalışmalar açılan kurslarla yürütülmüştür. Bu kurslar; öğretmen ve memurlardan o zamana kadar hiç eğitim almamış insanlara kadar yayılmıştır. Dönemin milletvekillerinden en önemli yazarlarına kadar eli kalem tutan herkes bu eğitim seferberliğine katkıda bulunmuştur. Söz konusu kurslar büyük ölçüde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açılmış fakat Halk Fırkası, Türk Ocağı gibi kurumlar da imkânları çerçevesinde bu faaliyetlere destek vermiştir.

Keywords
Harf İnkılâbı, Konya, eğitim seferberliği

Advanced Search


Announcements

  Announcements

  Dear Academicians,

  IJLA's issue 7/1 (March 2019) is published, under the guest editor of Associate Professor Dr. Fulya TOPÇUOĞLU ÜNAL from Kütahya Dumlupınar University and the co-guest editor is Dr. Muharrem Kürşad YANGIL is from Kütahya Dumlupınar University.

   

   

  Dear Academicians, you can upload your articles through Online Manuscript Submission link upon forming it according to the academic writing format in For Writers section.

   

  Impact Factor OAJI: 0,201

  MIAR ICDS = 5.6

  Index Copernicus ICV 2016: 94,37Address :Keskustie 8 as 1 Kiiminki OULU FINLAND
Telephone :00358458092451 Fax :
Email :ijlaacademy@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri