Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


PİERRE LOTİ’NİN “BEZGİN KADINLAR” ROMANINDA TÜRK KADINI VE AVRUPA İZLENİMLERİ
Türk dostu Fransız yazar Pierre Loti, Osmanlı İmparatorluğu ve İslamiyet’te Türk kadınının durumunu ve kendi gözlemlerini aktardığı önemli eserlerinden biri olan “Bezgin Kadınlar” adlı romanında, iki kız kardeşin, İstanbul’dan çıkıp birçok Avrupa ülkesinden geçerek zorlu ve uzun bir yolculuk sonrasında hayallerini kurdukları Paris’e ulaşma süreçlerini anlatır. İlk bakışta, bu kaçış sıradan bir olay gibi görünüp az kişiyi ilgilendirse de, sonra durumun hiç de öyle olmadığı anlaşılır. Çünkü hareme kapatılmış olarak yaşayan ve yanlarında aileden ya da yakınlarından biri olmadan dışarı çıkamayan Zennur ve Nuriye, Sultan’a yakın bir ailenin kızları olduklarından Osmanlı Devleti, Sırbistan, Fransa arasında diplomatik bir krize neden olur. Diğer yandan, genç kadınların, hayatının bir bölümünü Müslüman kadınların özgürleşmesine adayan yazar Pierre Loti’yi şahsen tanımaları ve yazarın Bezgin Kadınlar romanı için esin kaynağı olmaları bu olayın önemini daha da artırmaktadır. Bu çalışmanın amacı Fransa’nın çeşitli şehirleri yanında, birçok Avrupa ülkesini ziyaret edip tanınmış sanatçı, yazar ve devlet adamlarıyla görüşen, hikayeleriyle hem Türkiye hem Avrupa’da ses getiren Nuriye ve Zennur’un gözüyle Avrupa’yı tanımak ve incelemek olacaktır. Sonuç bölümünde ise iki kız kardeşin, yıllarca idealise ettiği Paris hayatına kavuştuktan sonraki düşünceleri ve psikolojik durumları tartışılacaktır.

Keywords
Bezgin Kadınlar, Pierre Loti, Türk Kadınının Avrupa İzlenimleri

Advanced Search


Announcements

  Announcements

  Dear Academicians,

  IJLA's issue 7/1 (March 2019) is published, under the guest editor of Associate Professor Dr. Fulya TOPÇUOĞLU ÜNAL from Kütahya Dumlupınar University and the co-guest editor is Dr. Muharrem Kürşad YANGIL is from Kütahya Dumlupınar University.

   

   

  Dear Academicians, you can upload your articles through Online Manuscript Submission link upon forming it according to the academic writing format in For Writers section.

   

  Impact Factor OAJI: 0,201

  MIAR ICDS = 5.6

  Index Copernicus ICV 2016: 94,37Address :Keskustie 8 as 1 Kiiminki OULU FINLAND
Telephone :00358458092451 Fax :
Email :ijlaacademy@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri