Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


ESKİ HARFLİ ÇOCUK DERGİLERİNDEN “ÇOCUKLARA ARKADAŞ”
Eski harfli çocuk dergilerinden biri olan Çocuklara Arkadaş; 1881-1882 yılında İstanbul’da Mehmed Şemseddin tarafından çıkarılmıştır. Dergi çocuklara özel olarak on beş günde bir resimli basılmış ve toplam on iki sayı yayımlanmıştır. Çocuklara Arkadaş kapak hariç resimlemeler kullanan ilk dergi olması sebebiyle önemlidir. Dergide yer alan metinler hikâye, fabl, fıkra, sohbet, mektup, makale ve özlü sözler türündedir. Dergide resimli hikâyeler, ahlâki ders veren yazılar, hayvanlar ve çeşitli eşyalar hakkında bilgiler, İstanbul’un semtleri ve tarihî yerleri ile ilgili yazılar, eğlendirici fıkralar, okuyuculardan gelen mektuplar bulunmaktadır. Bu metinlerin çocuk dergiciliğinin gelişmesi, çağdaş seviyeye ulaşmasında katkıları olmuştur. Bu sebeple Çocuklara Arkadaş dergisi çocuk dergiciliği ve edebiyatı için önemlidir. Derginin son sayısı 5 Ekim 1882’de yayımlanmıştır. Bu çalışmada içerik çözümlemeye dayalı betimsel bir yöntem kullanılmıştır.

Keywords
Çocuklara Arkadaş, çocuk eğitimi, çocuk dergileri.

Advanced Search


Announcements

  Announcements

  Dear Academicians,

  IJLA's issue 7/1 (March 2019) is published, under the guest editor of Associate Professor Dr. Fulya TOPÇUOĞLU ÜNAL from Kütahya Dumlupınar University and the co-guest editor is Dr. Muharrem Kürşad YANGIL is from Kütahya Dumlupınar University.

   

   

  Dear Academicians, you can upload your articles through Online Manuscript Submission link upon forming it according to the academic writing format in For Writers section.

   

  Impact Factor OAJI: 0,201

  MIAR ICDS = 5.6

  Index Copernicus ICV 2016: 94,37Address :Keskustie 8 as 1 Kiiminki OULU FINLAND
Telephone :00358458092451 Fax :
Email :ijlaacademy@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri