Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


BALKANLAR'DA “ÖĞRETMENSİZ TÜRKÇE ÖĞRENELİM” SLOGANIYLA ÖZDEŞLEŞEN ÖĞRETMEN MÜCAHİT KORÇA’NIN HAYATI
Öğretmen Mücahit KORÇA Beyin, soyağacı Konya Karaman'a dayanan çiftçi ve doğramacı bir babanın ve eski Türkçe'yi okuyup yorum yapan bir annenin altıncı çocuğundan beşincisi olarak 1929 yılında Struga’da dünyaya gelmiştir. Doğup büyüdüğü Struga’nın İkinci Dünya Savaşı’nda İtalyan kontrolünde olması nedeniyle ilköğretim eğitimini önce Sırpça, sonra Arnavutça görmüştür. İlk öğretmenlik mesleğine İkinci Dünya Savaşı sonrası daha 17 yaşındayken yine Struga'da başlamıştır. Struga ortaokul ve lisesinde Makedonca, Türkçe ve Arnavutça fizik ve tarih derslerini vermiştir. 1953 yılında hayat boyu çalışmalarına destek veren öğretmen Belkıs KORÇA (Rauf) hanımla ile evlenmiştir. Öğretmen okulu ve Pedagoji Akademisi’ni Üsküp'te tamamlamıştır. 1967 yılından itibaren, ve 1985 yılında emekli olana kadar, Makedonya Üsküp “Tefeyyüz” İlköğretim Okulu’nda, fizik ve genel teknik derslerini vermiş, öğretmenlik yanında okul müdürü görevini yürütmüştür. Bu dönemde Türkçe eğitim yapan ilkokul, ortaokul ve lise okullarında kullanılmak üzere Makedoncadan Türkçeye 25'e yakın ders kitabının çevirisini yapmıştır. Araştırmacı bir ruha sahip olması nedeniyle, bu kitapların çevirisi kendilerini Türkçe'yi yabancılara nasıl öğretirim sorusuna yanıt aramasına yönlendirmiştir. Emekli olduktan sonra hayatının büyük kısmını İstanbul'da geçirmiş, yolculuklarında Balkan'lardan Türkiye'ye gelen turistlere yardımcı olacak bir kitaba ihtiyaç olduğunu görmüştür. Balkan halkına Türkçe'yi kolayca öğretme düşüncesiyle 1986 ve 2003 yıllarında “Yugoslovenski – Turski Prirucnik Prakticnih Razgovora” rehberini yayınlamış, daha sonra, sırasıyla Makedon’ca bilenlere “Öğretmensiz Türkçe Öğrenelim” (Da Uçime Turski bez Uçitel), Arnavutça “Të mësojmë Turqisht pa mësues” ve “Makedonca Türkçe pratik konuşma kılavuzu” başlıklı kitaplarını yayınlamıştır. Bunun yanında iki adet “Türkçe - Makedonca / Makedonca - Türkçe” cep sözlüğü yayınlamıştır. “Arnavutça –Türkçe / Türkçe – Arnavutça” sözlüğü 2009 yılında yayınlanmıştır. 2011 yılında Makedon’lara “Öğretmensiz Türkçe Öğrenelim” kitabının tanıtımının yapıldığı Üsküp Kitap Fuarı’ndan ayrıldıktan sonra geçirdiği trafik kazasında 81 yaşında hayatını kaybetmiştir. Son eseri olan “Makedonca - Türkçe / Türkçe – Makedonca” sözlüğü ölümünden sonra 2016 yılında yayınlanmıştır. Mücahit Bey tüm kitaplarının dizgi ve mizanpajını kendisi özenle bilgisayarda hazırlamıştır. Kendileri emeklilikle öğretmenlik mesleğini sonlandırmayan, öğrenme zevkini ömür boyu sürdüren bir eğitmeni temsil etmektedir. Emekliliğinde tüm enerjisini Balkan halkına Türkçe’yi öğretmeye yönlendiren MÜCAHİT KORÇA Bey’in en büyük destekçisi 58 yıllık hayat arkadaşı öğretmen Belkıs KORÇA olmuştur. Not: Çalışmamız 27 – 29 Eylül 2018 Tarihleri arasında Üsküp Makedonya’da düzenlenen ‘’ I. ULUSLARARASI TÜRK KÜLTÜRÜ VE DİLİ SEMPOZYUMU (BALKANLAR)’nda’' da Sözlü sunum olarak sunulmuştur.

Keywords
Mücahit Korça, Sözlük, Makedonca –Türkçe sözlük, Türkçe - Makedonca sözlük, Arnavutça – Türkçe sözlük, Türkçe –Arnavutça sözlük,

Advanced Search


Announcements

  Announcements

  Dear Academicians,

  IJLA's issue 7/1 (March 2019) is published, under the guest editor of Associate Professor Dr. Fulya TOPÇUOĞLU ÜNAL from Kütahya Dumlupınar University and the co-guest editor is Dr. Muharrem Kürşad YANGIL is from Kütahya Dumlupınar University.

   

   

  Dear Academicians, you can upload your articles through Online Manuscript Submission link upon forming it according to the academic writing format in For Writers section.

   

  Impact Factor OAJI: 0,201

  MIAR ICDS = 5.6

  Index Copernicus ICV 2016: 94,37Address :Keskustie 8 as 1 Kiiminki OULU FINLAND
Telephone :00358458092451 Fax :
Email :ijlaacademy@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri