Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


NEZİHE ARAZ TİYATROLARINDA KADIN SORUNLARI
Asıl mesleği gazetecilik olan Nezihe Araz, birçok türde eserler kaleme almıştır. Biyografiler kaleme almış, özellikle kadın konularında araştırmalar yapmış, şiirle uğraşmış, ansiklopedi çalışmaları yapmış, senaryo ile ilgilenmiş hatta müzikli çocuk oyunları yazmıştır. Yazarın en etkin olduğu türlerden biri de tiyatrodur. Sanatçı, çok sayıda tiyatro eseri yazmıştır. Bu eserlerde kadın ve tasavvuf konuları ön plandadır. Hemen hemen her oyunda bu unsurlar farklı şekillerde ele alınmıştır. Araz, kadın hassasiyeti ön planda olan bir sanatçıdır. Eserlerinde kadını birçok yönden ele almıştır. Bunların başında da kadının toplum içindeki yaşayışı gelmektedir. Toplumsal hayat içinde onların yaşadığı zorlukları ve sorunları Araz’ın tiyatro eserlerinde görmek mümkündür. Gazeteci olmasından dolayı etrafını iyi gözlemleyen sanatçı, çevresinde görüp duyduğu durumları eserlerine yansıtmıştır. Kadının hayatın içindeki çoğu problemine çözüm aramıştır. Sanatçı, elde edebildiğimiz on iki tiyatro eserinin birçoğunda kadını esas almıştır. Bu çalışmamızda öncelikle bu eserlerde yer alan kadın ile ilgili sorunlar tespit edilmiştir. Bu tespitin ardından bahsedilen sorunların sınıflandırılması yapılmıştır. Sınıflandırma; problemler, kadına yönelik yanlış davranışlar, toplumun kadına bakış açısından kaynaklanan sorunlar ve kadınların sorunları aşması için verilen mesajlar şeklindedir. Genel olarak belirtilen sorunların eserlerde neler olduğuna ve bunların eserlere nasıl yansıdığına değinilmiştir. Bu şekilde bir plan oluşturularak Araz’ın eserlerindeki kadın sorunları daha bütüncül şekilde ele alınmıştır. Böylece sanatçının vermek istediği mesajlar daha da netleştir. Yazarın kadını ezmek isteyen adetlere ve iyi niyetli olmayan erkeklere ağır biçimde eleştiri getirmekten çekinmediği görülmüştür.

Keywords
Nezihe Araz’da kadın, Tiyatroda kadın sorunları, Kadın sorunlarının tiyatroya yansıması

Advanced Search


Announcements

  Announcements

  Dear Academicians,

  IJLA's issue 7/1 (March 2019) is published, under the guest editor of Associate Professor Dr. Fulya TOPÇUOĞLU ÜNAL from Kütahya Dumlupınar University and the co-guest editor is Dr. Muharrem Kürşad YANGIL is from Kütahya Dumlupınar University.

   

   

  Dear Academicians, you can upload your articles through Online Manuscript Submission link upon forming it according to the academic writing format in For Writers section.

   

  Impact Factor OAJI: 0,201

  MIAR ICDS = 5.6

  Index Copernicus ICV 2016: 94,37Address :Keskustie 8 as 1 Kiiminki OULU FINLAND
Telephone :00358458092451 Fax :
Email :ijlaacademy@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri