Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


Tristia III.3: ÖLÜM DÖŞEĞİNDEKİ OVIDIUS’TAN KARISINA MEKTUP
Latince aslından dilimize ilk kez çevrilen Tristia III.3, Romalı elegeia ozanı Ovidius’un sürgünde yazdığı en dokunaklı şiirlerden biridir. Ovidius’un Roma’daki karısına hitaben yazınsal mektup şeklinde yazdığı şiir, sürgünün zorlukları, yurt sevgisi, sevdiklerine duyulan özlem, ölüm, ölümsüzlük gibi pek çok izleği barındırmaktadır. Baştan sona pathos oluşturabilme amacı güden şiirde Ovidius, Roma’da sahip olduğu ama sürgünde yoksun olduğu şeyleri birbirleriyle zıtlık oluşturacak şekilde vurgulayarak okuyucuda uyandıracağı acıma duygusunu arttırmaya çalışır. İklimi ılıman, toprağı verimli İtalya gibi bir ülkeden ve her yanı sanat eserleriyle donatılmış, sık sık eğlence ve şölenlerin düzenlendiği Roma gibi bir kentten, iklimi sert, toprağı tarıma elverişsiz, ıssız ve uygarlaşmamış Tomis gibi bir kente sürgüne gönderilmek Ovidius için adeta ölüm demektir. Şiirin bir diğer dikkat çeken özelliği ise 73-76. dizeler arasında Ovidius’un kendisi için yazdığı mezar yazıtını içermesidir. Bu çalışmada şiir, hem konu hem de plan bakımından incelenmiştir. Ovidius’un şiiri yazarken örnek aldığı, kendisi tarafında yazılan Amores III.9 ve kendisinden önceki elegeia ozanları Tibullus (I.3) ve Propertius (II.13b) tarafından yazılan benzer konulu şiirler ile benzerlikleri de vurgulanmıştır. Çalışmanın sonunda ise okuyucuya kolaylık sağlamak için şiirin çevirisi bütün olarak verilmiştir.

Keywords
Ovidius, tristia, mezar yazıtı, sürgün, ölüm

Advanced Search


Announcements

  Announcements

  Dear Academicians,

  IJLA's issue 7/1 (March 2019) is published, under the guest editor of Associate Professor Dr. Fulya TOPÇUOĞLU ÜNAL from Kütahya Dumlupınar University and the co-guest editor is Dr. Muharrem Kürşad YANGIL is from Kütahya Dumlupınar University.

   

   

  Dear Academicians, you can upload your articles through Online Manuscript Submission link upon forming it according to the academic writing format in For Writers section.

   

  Impact Factor OAJI: 0,201

  MIAR ICDS = 5.6

  Index Copernicus ICV 2016: 94,37Address :Keskustie 8 as 1 Kiiminki OULU FINLAND
Telephone :00358458092451 Fax :
Email :ijlaacademy@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri