Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


ESKİ TÜRK YAZITLARINDAKİ BAZI İFADELER ÜZERİNE: KT DOĞU 38. VE T 23. SATIRLAR
Eski Türk yazıtlarında yalın hâldeki bir ad, bir cümleciğin ya da cümlenin belirsiz nesnesi olabilir. Buna eksiz belirtme durumu denir. Belirli nesne durumu ise; iyelik eksiz gövdelere +g/+g, iyelik ekli gövdelere +n eklerinin eklenmesiyle kurulmaktadır. Bu durum, nadiren de çokluk kişi ve işaret adıllarından sonra +nI; teklik kişi ve işaret adıllarından sonra +I ekinin getirilmesiyle oluşturulmaktadır. Bu çalışmada, Eski Türk yazıtlarıyla ilgili okuma ve aktarma sorunlarına değinen bir yaklaşım içerisinde belirtme durumu ekleri açıklanmıştır ve Köl Tigin Doğu 38. ve Tun?yukuk 23. satırlardaki ifadelerin okunuşlarıyla ilgili görüşler sunulmuştur.

Keywords
Eski Türkçe, yazıtlar, belirtme durumu, Köl-Tigin, Tun?yukuk.

Advanced Search


Announcements

  Announcements

  Dear Academicians,

  IJLA's issue 7/1 (March 2019) is published, under the guest editor of Associate Professor Dr. Fulya TOPÇUOĞLU ÜNAL from Kütahya Dumlupınar University and the co-guest editor is Dr. Muharrem Kürşad YANGIL is from Kütahya Dumlupınar University.

   

   

  Dear Academicians, you can upload your articles through Online Manuscript Submission link upon forming it according to the academic writing format in For Writers section.

   

  Impact Factor OAJI: 0,201

  MIAR ICDS = 5.6

  Index Copernicus ICV 2016: 94,37Address :Keskustie 8 as 1 Kiiminki OULU FINLAND
Telephone :00358458092451 Fax :
Email :ijlaacademy@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri