Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


ANADİL VE YABANCI DİLDEKİ NEDEN PARAGRAFLARINDA NEDENSELLİK YAPILARI: TÜRKÇE VE İNGİLİZCE
Sebep paragrafları, tartışmacı ve akademik yazmanın önemli bir parçasıdır. Ulucay ve Hatipoğlu'nun (2017) ortaya koyduğu gibi, olayların nasıl birbirine bağlı olduğunu ve neden olduklarını açıklamanın bir yolu olan sebep paragrafları önemli sayıda araştırmacının dikkatini çekmiştir. Buna uygun olarak, sebep belirteçleri olarak tanımlanan dilbilimsel aygıtlar; Kuşkusuz, iyi sebep paragraflarının temel bileşenleri olduğu ortaya konmuştur. Bu nedenle, sebep belirteçlerinin yanlış kullanımı, eksikliği ve yetersizliği bu tür paragraflarda uyum açısından önemli sorunlar doğurmaktadır. Bu çalışma, özel bir üniversitenin hazırlık okulunda okuyan 40 öğrenci tarafından hem anadilde hem de yabancı dilde yazılmış paragraflarda bu belirteçlerin kullanım ve sıklığını tanımlamayı, sınıflandırmayı ve analiz etmeyi amaçlamıştır. Toplanan verilerin derinlemesine analizi, bu çalışmadaki katılımcıların, Türk sebep paragraflarında (sırasıyla; İsimler, Fiiller, Edatlar, Bağlayıcılar ve Sonekler) 5 kategoride sebep belirteçleri kullandıklarını ve yine hedef dilde de 5 farklı kategori kullandıklarını göstermiştir (sırasıyla; İsimler, Fiiller, Bağlaçlar, Edatlar ve Karmaşık edatlar). Çalışma, katılımcıların paragraf organizasyonu ile ilgili yabancı dildeki bilgilerini anadil yazımlarına aktardıklarını da ortaya koymuştur. Son olarak, bu çalışma aynı zamanda öğretmenler, müfredat uzmanları ve ders kitabı yazarları için bazı pratik uygulamalar önermiştir.

Keywords
sebep paragrafları, yazma öğretimi, söylem belirteçleri, nedensellik aygıtları

Advanced Search


Announcements

  Announcements

  Dear Academicians,

  IJLA's issue 7/1 (March 2019) is published, under the guest editor of Associate Professor Dr. Fulya TOPÇUOĞLU ÜNAL from Kütahya Dumlupınar University and the co-guest editor is Dr. Muharrem Kürşad YANGIL is from Kütahya Dumlupınar University.

   

   

  Dear Academicians, you can upload your articles through Online Manuscript Submission link upon forming it according to the academic writing format in For Writers section.

   

  Impact Factor OAJI: 0,201

  MIAR ICDS = 5.6

  Index Copernicus ICV 2016: 94,37Address :Keskustie 8 as 1 Kiiminki OULU FINLAND
Telephone :00358458092451 Fax :
Email :ijlaacademy@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri