Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


MEHMET GÜLER’İN ÖYKÜLERİNDE SEVGİ
Çocuk edebiyatı ülkemizde Tanzimat Dönemi’nden itibaren çeviri eserler yoluyla başlayıp Cumhuriyet Dönemi’nde hızlı gelişme göstermiş bir alandır. Avrupa ülkelerine nazaran ülkemizde gecikmeli olarak gelişen çocuk edebiyatı, özellikle 90’lı yıllardan itibaren büyük önem kazanmıştır. Çocuk psikolojisi ve çocukların gelişim dönemi özellikleri gibi etkenleri göz önünde bulunduran yazarlar da bu alana yönelik eserler vermeye başlamışlardır. Bu yazarlardan biri olan Mehmet Güler de “üç kuşak için (çocuk-genç-yetişkin) yazan bir yazar” olmakla birlikte daha çok çocuklara yönelik eserleriyle tanınmıştır. Öğretmenlik mesleğinin verdiği duyarlılıkla çocuk edebiyatını çocuk eğitimine araç kılmış, çocuklara kazandıracağı davranış ve değerleri yaptığı özgün kurgular aracılığıyla eserlerinde işlemiştir. Yazara göre çocuk edebiyatı, edebi bir zevk barındırarak çocuklara okuma alışkanlığı kazandırmanın yanı sıra çocukları eğitsel yönden besleyen değerler taşıması ve böylelikle “iyi insan” yetiştirmeyi amaçlaması yönüyle çocuk eğitimi açısından önem arz eder. Yazarın eserlerinde çocuklara kazandırılmak istenen insani değerler, didaktik bir üslupla değil örtük iletiler aracılığıyla taşınır. Bu çalışmada Mehmet Güler’in çocuklara yönelik olarak yazdığı öykülerde ön plana çıkan “sevgi değeri” ve boyutları ele alınmıştır. Güler’e göre sevgi, tüm değerlerin özüdür, bu nedenle de tüm eserlerinin temeli bu değere dayanmaktadır. Yazarın eserlerinde sevgi kavramı; aile sevgisi (anne- çocuk, baba- çocuk, kar-deş sevgisi), yaşama sevinci, doğa sevgisi, hayvan sevgisi, okul sevgisi, vatan sevgisi, ana dili sevgisi gibi temalarla çeşitlilik göstermektedir.

Keywords
Mehmet Güler, çocuk edebiyatı, çocuk eğitimi, sevgi değeri

Advanced Search


Announcements

  Announcements

  Dear Academicians,

  IJLA's issue 7/1 (March 2019) is published, under the guest editor of Associate Professor Dr. Fulya TOPÇUOĞLU ÜNAL from Kütahya Dumlupınar University and the co-guest editor is Dr. Muharrem Kürşad YANGIL is from Kütahya Dumlupınar University.

   

   

  Dear Academicians, you can upload your articles through Online Manuscript Submission link upon forming it according to the academic writing format in For Writers section.

   

  Impact Factor OAJI: 0,201

  MIAR ICDS = 5.6

  Index Copernicus ICV 2016: 94,37Address :Keskustie 8 as 1 Kiiminki OULU FINLAND
Telephone :00358458092451 Fax :
Email :ijlaacademy@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri