Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


BELÇİKA'DA TÜRKÇENİN ANA DİLİ OLARAK EĞİTİMİNİN DÜNÜ, BUGÜNÜ VE YARINI
Bu makale Belçika'da 1977 yılından veri verilmekte olan Türkçe ve Türk kültürü derslerinin yıllar içerisinde nasıl bir gelişim göstererek bugünlere geldiğine ışık tutmaya çalışan betimsel bir çalışmadır. Türk göçmen nüfusun yoğun olduğu Batı Avrupa ülkelerinde göçmen Türk ailelerinin çocuklarına kendi ana dillerini ve kültürlerini tanıtmak ve korumak amacıyla başlatılan bu derslerde yıllar içerisinde farklı uygulamalar görüldü. Bazı Batı Avrupa ülkelerinde bu dersler çeşitli gerekçeler ile kapatıldı ya da öğrenci sayılarında ciddi düşüşler gözlendi. Derslerin kapatılma gerekçeleri veya öğrenci sayısındaki düşüş hakkında yapılmış görgül çalışmalar ilgili alanda yer bulmaya başlamıştır. Ancak Türkçe ve Türk kültürü derslerinin sağlıklı bir şekilde geleceğe taşınmasında sürecin ve sorunların nasıl bir gelişim gösterdiğini belgelemek ve ileriye ışık tutmak açısından betimsel araştırmalar da çok önemlidir. Bu araştırma Belçika'da Türkçe ve Türk Kültürü derslerinin başlamasından günümüze kadar nasıl bir süreçten geçtiğini ve bu sürecin derslerin şu anki duruma gelmesi üzerindeki etkisini betimlemeye çalışan bir nitel bir araştırmadır.

Keywords
Belgium, Flanders, Vallonia, Turkish as a mother tongue and culture classes

Advanced Search


Announcements

  Announcements

  Dear Academicians,

  IJLA's issue 7/1 (March 2019) is published, under the guest editor of Associate Professor Dr. Fulya TOPÇUOĞLU ÜNAL from Kütahya Dumlupınar University and the co-guest editor is Dr. Muharrem Kürşad YANGIL is from Kütahya Dumlupınar University.

   

   

  Dear Academicians, you can upload your articles through Online Manuscript Submission link upon forming it according to the academic writing format in For Writers section.

   

  Impact Factor OAJI: 0,201

  MIAR ICDS = 5.6

  Index Copernicus ICV 2016: 94,37Address :Keskustie 8 as 1 Kiiminki OULU FINLAND
Telephone :00358458092451 Fax :
Email :ijlaacademy@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri