Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


CALLAN YÖNTEMİ’NİN KONUŞMA BECERİSİNİ GELİŞTİRMEYE ETKİSİ
Callan Yöntemi, öğrencilerin doğru ve akıcı konuşma becerilerini geliştirmek için hedef dili kullanarak sorulara akıcı ve doğru cevap vermeye dayalı bir yöntemdir. Hedef dilin hızlı ve etkili bir şekilde öğretilmesi amacıyla geliştirilmiştir. Bu araştırmada Türkçenin yabancı dil olarak öğretiminde akıcı ve doğru konuşma becerisi üzerindeki etkisi incelenmiştir. Çalışma, eylem araştırması olarak tasarlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubu, 2015-2016 akademik yılında Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi TÖMER’de Türkçe öğrenen 13 farklı ülkeden gelen 18 uluslararası öğrenciden oluşmaktadır. A2 ve B1 kurlarında öğrencileri konuşturmak, B2 ve C1 kurlarında konuşma hatalarını düzeltmek için Callan yöntemi kullanılmıştır. Okuma metinlerine bağlı soruları yanıtlama ve işlenen konuyla ilgili öğrencileri konuşturma etkinlikleri yapılmıştır. Öğrenciler, A2 ve B1 kurlarında sorulan sorulara hızlı yanıt verme ve soru sorma; aynı şekilde B2 ve C1 kurlarında akıcı konuşma ile birlikte sözcükleri doğru sesletme becerilerinin iyileştiği belirlenmiştir.

Keywords
Türkçenin yabancı dil olarak öğretimi, sesletim, sesletim öğretimi, akıcı konuşma, Callan Yöntemi

Advanced Search


Announcements

  Announcements

  Dear Academicians,

  IJLA's issue 7/1 (March 2019) is published, under the guest editor of Associate Professor Dr. Fulya TOPÇUOĞLU ÜNAL from Kütahya Dumlupınar University and the co-guest editor is Dr. Muharrem Kürşad YANGIL is from Kütahya Dumlupınar University.

   

   

  Dear Academicians, you can upload your articles through Online Manuscript Submission link upon forming it according to the academic writing format in For Writers section.

   

  Impact Factor OAJI: 0,201

  MIAR ICDS = 5.6

  Index Copernicus ICV 2016: 94,37Address :Keskustie 8 as 1 Kiiminki OULU FINLAND
Telephone :00358458092451 Fax :
Email :ijlaacademy@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri