Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


DEĞERLER ANALİZİNE ELEŞTİREL BİR YAKLAŞIM VE TÜRK MASALLARINDA KONUŞAN HAYVANLAR
Folklor ürünlerinin çocuk eğitiminde kullanılması gerektiği araştırmacılar tarafından sık sık dile getirilir. Bunun yanı sıra folklor ürünlerinin kültürel aktarım için eğitim müfredatında kullanılması gerektiği iddia edilmektedir. Bu nedenle araştırmacılar çocuk edebiyatıyla ilişkili olarak halk bilimi üzerine incelemeler yapmaktadırlar. Buna karşın hangi ürünlerin çocuklara uygun olduğu konusu yeterince araştırılmamıştır. Özellikle masallarda hangi değerlerin öne çıktığı konusu zaman zaman ele alınsa da bu konunun her yönüyle incelendiği söylenemez. Her halk masalının çocuklar için uygun olmadığı dile getirilmekle birlikte hangi masalların uygun olduğu ya da hangilerinin uygun olmadığı konusunda bir tartışma yürütülmemektedir. Bu nedenle bu çalışmada araştırmacıların yeterince üzerinde durmadığı değer aktarımı konusunu incelenecek ve betimsel analiz yöntemine farklı bir yaklaşım önerisi getirmeye çalışılacaktır. Bu konuya örnek olması için konuşan hayvan masallarına odaklanılacak, Ignácz Kúnos'un 44 Türk Masalı ve Naki Tezel'in Türk Masalları adlı çalışmaları kullanılacaktır.

Keywords
Masal, Konuşan Havyanlar, Değer Aktarımı.

Advanced Search


Announcements

  Announcements

  Dear Academicians,

  IJLA's issue 7/1 (March 2019) is published, under the guest editor of Associate Professor Dr. Fulya TOPÇUOĞLU ÜNAL from Kütahya Dumlupınar University and the co-guest editor is Dr. Muharrem Kürşad YANGIL is from Kütahya Dumlupınar University.

   

   

  Dear Academicians, you can upload your articles through Online Manuscript Submission link upon forming it according to the academic writing format in For Writers section.

   

  Impact Factor OAJI: 0,201

  MIAR ICDS = 5.6

  Index Copernicus ICV 2016: 94,37Address :Keskustie 8 as 1 Kiiminki OULU FINLAND
Telephone :00358458092451 Fax :
Email :ijlaacademy@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri