Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


ANNE FRANK GÜNCESİNDE SAVAŞ İZLEĞİ
(WAR THEMA ON ANNE FRANK’S DİARY )

Author : Meryem NAKİBOĞLU    
Type :
Printing Year : 2017
Number : 14
Page : 225-238
8453    4978


Summary
Savaş tüm insanlığı etkilediği gibi özellikle de ve belki de en çok çocukları etkilemektedir, onların ruh hallerinde giderilmesi mümkün olmayan derin izler bırakmakta, hayatları boyunca da bu izler asla kaybolmamaktadır. Savaş, çocukların üzerinde psikolojik, travmatik, fiziksel ve ahl?ki gelişimleri üzerinde kalıcı zararlara neden olmaktadır. Bu durumdan etkilenenlerden birisi de II. Dünya Savaşı sırasında Hitler Almanya’sı günlerini yaşayan 13 yaşındaki Yahudi asıllı Alman kızı Anne Frank’tır. Anne Frank, hayatı dolu dolu yaşayacağı bir dönemde özgür yaşamı elinden alınıp bir evde hapis hayatı yaşamaya mahkûm olan çocuklardan yalnızca biridir. Geçmişte olduğu gibi günümüzde de iktidar güçlerinin bitmez tükenmez çıkarları ve hırsları yüzünden savaşlar yaşanmakta, milyonlarca çocuk dünyanın birçok bölgesinde mağdur olmakta ya da hayatları sona ermektedir. Bu makalemizde öncelikle Hitler Almanya’sını, Yahudilerin sosyal durumunu, sürgünleri, Yahudi yazarların kitaplarının yakılmasını, yaşanan zorlukları, Anne Frank’ı, saklandıkları evi, Anne Frank’ın güncesi doğrultusunda savaş izleğini psiko-sosyal boyutuyla incelemeye çalışacağız.

Keywords
Hitler, Yahudiler, Baskı, Anne Frank, Günce.

Abstract
War affects humanity and it affects especially mostly children. War engrave irradicably on child’s psychology. She is one of those affected by the condition of the 13-year-old German- born Jewish who is Anne Frank. Anne couldn’t live life to the fullest because her life enserfed and she sentenced in house as jail life, she is only one of these kind of child. War caused permanent harm on psychological, traumatic, physical and ethical development’s of chieldren. As in the past there are wars becoming reality because of adult people’s greed, millions of children being aggrieved and dead. In this articlewe try to analyze firstly Hitler’s Germany, social conditions of Jews,exiles, the burning of Jews author’s boks, the problems encountered, Anne Frank, hide at house, impression of Anne Frank’s in the direction of war for psycho-social aspects.

Keywords
Key Words: Hitler, Jews, Repression, Anne Frank, Diary.

Advanced Search


Announcements

  Announcements

  Dear Academicians,

  IJLA's issue 7/1 (March 2019) is published, under the guest editor of Associate Professor Dr. Fulya TOPÇUOĞLU ÜNAL from Kütahya Dumlupınar University and the co-guest editor is Dr. Muharrem Kürşad YANGIL is from Kütahya Dumlupınar University.

   

   

  Dear Academicians, you can upload your articles through Online Manuscript Submission link upon forming it according to the academic writing format in For Writers section.

   

  Impact Factor OAJI: 0,201

  MIAR ICDS = 5.6

  Index Copernicus ICV 2016: 94,37Address :Keskustie 8 as 1 Kiiminki OULU FINLAND
Telephone :00358458092451 Fax :
Email :ijlaacademy@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri