Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


A ‘LANGUAGE’ OF MODERN ENCHANTMENTS: THE MAGIC OF LITERATURE IN TOURISM
(A ‘LANGUAGE’ OF MODERN ENCHANTMENTS: THE MAGIC OF LITERATURE IN TOURISM )

Author : Pınar AKARÇAY  & Gökhan AK  
Type :
Printing Year : 2017
Number : 19
Page : 12-25
587    488


Summary
Literatür açısından turizm, medya turizminin en eski formlarından biridir. Edebiyat turizmi kurmaca metinlerin yanı sıra yazarlarının hayatlarıyla ilgili olay ve yerleri ele alan bir kültür turizmi türüdür. Dolayısıyla edebiyat turizmi işi, yazarlarla ve eserleriyle bağlantılı ziyaret ve işaretleme alanlarının birbirine bağlı uygulamaları olarak tanımlanabilir. Bugün dünyada edebiyatın edebiyat turizmi yoluyla turizmle buluştuğu ve insanların ziyaret etmek isteyebileceği pek çok farklı hedef ve şehir var. Edebiyata büyük beğeni duyan kitapseverler için turizm firmaları ve acenteleri tarafından birçok edebi tur düzenlenmektedir. Çünkü insanlar tatillerinde farklı stillerde kaçma yolları aramaktadırlar, örneğin kitap tarzı. Bununla birlikte, edebiyat turizmi çalışmaları, sosyal bilimlerin canlı bir alanı değildir. Edebiyat turizminin ve zengin tarihinin popülerliğinin devam etmesine rağmen, akademik literatürde bu fenomene nispeten az ilgi görülmüştür. Aslında “edebiyat” ve “turizm”, turizmin sürdürülebilir geleceği için son derece farklı disiplinlerarası araştırma seçimi sağlamaktadır. Bu araştırmanın temel amacı, edebi ve kültürel araştırmalarda canlı ve yükselen bir alan olarak edebiyat turizminin ardındaki fenomeni incelemek ve analiz etmek ve sürdürülebilir turizme yenilikçi bir yaklaşımla nasıl önemli katkı sağladığını ortaya koymaktır. Bu araştırma çalışması edebiyat turizminin, edebiyat, tarih ve turizmden oluşan disiplinlerarası bir çalışma alanı olarak önemine odaklanacaktır.

Keywords
turizm, edebiyat, kültürel turizm, edebiyat turizmi, kültürel imge araştırmaları.

Abstract
Tourism with regard to literature is one of the oldest forms of media tourism. Literary tourism is a type of cultural tourism that deals with places and events from fictional texts as well as the lives of their authors. Thus the business of literary tourism could be defined as the interconnected practices of visiting and marking sites associated with writers and their work. Today there are many different destinations and cities in the world that one may wish to visit where literature meets tourism via literary tourism. Many literary tours are organized by tourism firms and agencies for the book lovers who have a great taste in literature. Because those people seek ways to escape during their holidays in different styles, for example bookish style. However literary tourism studies are not a vibrant field of social sciences. In spite of the continuing popularity of literary tourism and its rich history, relatively little attention has been paid to this phenomenon in the academic literature. Infact “literary” and “tourism” provide a selection of cutting-edge cross-disciplinary research for the sustainable future of tourism. The main aim of this research study is therefore to investigate and analyse the phenomenon behind literary tourism as an emergent and vibrant field within literary and cultural studies, and also to put forward how it makes a crucial contribution to sustainable tourism as an innovative approach. This research study will focus upon the significance of literary tourism as an interdisciplinary field of study comprising literature, history and tourism.

Keywords
tourism, literature, cultural tourism, literary tourism, cultural image studies

Advanced Search


Announcements

  Announcements

  Dear Academicians,

  IJLA's issue 7/1 (March 2019) is published, under the guest editor of Associate Professor Dr. Fulya TOPÇUOĞLU ÜNAL from Kütahya Dumlupınar University and the co-guest editor is Dr. Muharrem Kürşad YANGIL is from Kütahya Dumlupınar University.

   

   

  Dear Academicians, you can upload your articles through Online Manuscript Submission link upon forming it according to the academic writing format in For Writers section.

   

  Impact Factor OAJI: 0,201

  MIAR ICDS = 5.6

  Index Copernicus ICV 2016: 94,37Address :Keskustie 8 as 1 Kiiminki OULU FINLAND
Telephone :00358458092451 Fax :
Email :ijlaacademy@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri